پاراوان چیست

ابعاد استاندارد پاراوان چوبی و ارتفاع آن چقدر است؟ رنگ‌های اصلی و مهم پاراوان کدام‌اند؟ ارزان‌ترین و پرفروش‌ترین پاراوان‌ها کدام‌اند؟ پاسخ پرسش‌های بالا و همه سوالات شما در این مقاله مطرح شده است.
پاراوان چیست

پاراوان چیست و ریشه این کلمه از کجاست؟

پاراوان به عبارت ساده یک دیوار جداکننده متحرک است که برای پوشش دادن فضاهایی که نمی‌خواهیم در معرض دید عموم قرار بگیرند، استفاده می‌شود. از دیگر عبارت‌هایی مانند دیوایدر (devider) یا پارتیشن متحرک هم برای نام بردن از این محصول، به‌کار می‌برند.

پاراوان یک جداکننده متحرک چوبی است که از ام‌دی‌اف ساخته شده که برای پوشش یا زیباسازی مکان موردنظر، کاربرد زیادی دارد. پاراوان را با نام‌های زیادی می‌شناسند که به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

 • دیوار جداکننده متحرک
 • دیوار متحرک چوبی
 • جداکننده چوبی
 • دیوار جداکننده متحرک چوبی
 • پارتیشن متحرک
 • پارتیشن جداکننده فضا

تمامی اسامی نام‌برده شده در بالا درست هستند و همگی معنا و مفهوم پاراوان را می‌رسانند. حتی اکثر مردم بیشتر پاراوان را با نام پارتیشن می‌شناسند. به این دلیل که هنوز این عبارت به درستی در بین مردم جا نیفتاده است.

پاراوان و پارتیشن متحرک چوبی

اما واقعا ریشه این کلمه از کجاست و چرا نام اصلی آن پاراوان است؟ پاراوان در واقع یک کلمه لاتین است که برای فهم بیشتر و اشتباه نگرفتن آن با پارتیشن، به‌کار می‌رود. در مورد ریشه این عبارت و پیدایش آن نظرات مختلفی وجود دارد.

برخی معتقدند که پاراوان از یک کلمه فرانسوی به نام (paravent) گرفته شده است. برخی هم می‌گویند که از نام یک شهری در فیلیپین گرفته شده که نام آن پالاوان(Palawan) یا نارا (Narra) است.

هر دو مورد را می‌توان دلیل خوبی برای نام‌گذاری این جداکننده چوبی درنظر گرفت. ام اگر بخواهیم منطقی‌تر تصمیم بگیریم باید به گذشته برویم و فرهنگ‌های این دو جامعه را بررسی کنیم. در واقع متوجه می‌شویم که به فیلیپین بیشتر نزدیک‌تر است تا فرانسه.

چرا که هم در زمان قدیم و هم در زمان حال از این جداکننده بیشتر در کشورهای شرق آسیا استفاده می‌شود. همان‌طور که در فیلم‌های قدیمی ژاپنی، چینی و کره‌ای به دفعات مشاهده کردیم که از این محصول عمدتا به صورت کشویی استفاده می‌کنند.

کاربرد پاراوان

گاهی اوقات ممکن است برای جدا کردن یک فضای بزرگ مانند مکان‌های اداری یا حتی یک خانه ویلایی، بدون صرف هزینه‌های زیاد از این پارتیشن چوبی استفاده کنیم. در محیط‌های کاری بارها مشاهده کرده‌ایم که برای پوشاندن فضایی نامناسب از این جداکننده متحرک استفاده می‌کنند.

به دلیل محدودیت‌های فضای کاری و همچینن هزینه‌هایی که برای جداسازی یک مکان وجود دارد و همچنین برای حفظ برخی حریم‌های شخصی و کاری، استفاده از این جداکننده چوبی بهترین گزینه است.

پاراوان محصولی است که در مکان‌های مختلف به‌کار می‌رود. این بستگی به شما دارد که به چه منظوری از آن استفاده می‌کنید. ما در اینجا به برخی از کاربردهای پاراوان که بر حسب تجربه و نیاز مشتریان که به دست‌مان رسیده اشاره می‌کنیم:

 • پوشاندن یک فضایی خاص به منظور دیده نشدن برای عموم
 • تقسیم کردن دو فضا در یک محل یا جداسازی فضای خانه
 • استفاده از پاراوان و چسباندن پوستر روی آن برای کارهای تبلیغاتی
 • زیبایی بصری و دکوراتیوی برای یک مکان خاص

برخی افراد هم هستند که برای دو منظور از آن استفاده می‌کنند؛ یعنی هم فضایی را پوشش دهد و هم از لحاظ دکوراتیو، زیبایی خاصی برای محیط موردنظر داشته باشد. ما برای تقسیم کردن فضا بدون هزینه زیادی، فقط این پاراوان‌های چوبی را پیشنهاد می‌دهیم.

کاربرد انواع دیوار جداکننده متحرک

تفاوت پاراوان و پارتیشن

حتما در اداره‌ها و محل‌های کاری، پارتیشن‌هایی را مشاهده کرده‌اید که بخش‌ها و قسمت‌های مختلف اداره را از هم جدا می‌کند. این پارتیشن‌ها به صورت ثابت هستند و قطر بیشتری هم دارند.

به دلیل اینکه در فضای کاری اصطلاحا صدا به صدا نرسد و مثلا در هنگام صحبت کردن با تلفن نباید کارمندی مزاحم دیگری شود، استفاده از پارتیشن ثابت بهترین گزینه است.

ولی پاراوان به عنوان یک جداکننده متحرک که می‌توان هر لحظه آن را به هر سلیقه و هر جایی تغییر مکان داد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. انعطاف‌پذیری پاراوان یکی از مهمترین مزیت‌های ن است و از لحاظ جابه‌جایی و قرار دادن آن در حالت‌های مختلف، با پارتیشن‌های ثابت قابل مقایسه نیست.

همچنین از قطر کمتری نسبت پارتیشن برخوردار است. به طور خلاصه و در یک نگاه می‌توانتفاوت پاراوان و پارتیشن را در موارد زیر خلاصه کرد:

 • پاراوان دارای قطر کمتر چوب و پارتیشن دارای قطر چوب بیشتر
 • پاراوان متحرک است ولی پارتیشن ثابت

تفاوت پاراوان و پارتیشن

جنس پاراوان و اجزای تشکیل‌دهنده آن

پاراوان‌هایی که در فروشگاه "تخت سنتی" تولید و به فروش می‌رسند، از جنس MDF هستند. پاراوان‌های شیشه‌ای، پارچه‌ای و فلزی هم وجود دارند که ما فقط از این جداکننده‌های متحرک فقط از نوع چوبی استفاده می‌کنیم.

تعداد لنگه‌های پارتیشن متحرک، 4عدد است. در بالا و پایین آن تاج‌هایی قرار گرفته که با دستگاه لیزر، حالت‌دار شده‌اند. پروفیل‌های اطراف پاراوان قطری به اندازه 16میلی‌متر دارند.

ورق‌های داخل کار پاراوان هم، که نازک‌تر هستند قطر 3میلی‌متر دارند که از جنس MDF و روکش تمام PVC تشکیل شده‌اند. هر پارتیشن چوبی متحرک که 4 لنگه دارد، 6عدد لولا در آن قرار داده شده است. لولاهای آهنی که وظیفه آنها نگه‌داشتن لنگه‌ها در کنار یکدیگر در هنگام باز شدن است.

اجزای پاراوان چوبی

ابعاد پاراوان یا دیوار جداکننده متحرک در حالت استاندارد چه اندازه است؟

این جداکننده چوبی به صورت استاندارد در 3 اندازه و 4 لنگه تولید می‌شود:

 • در حالت اول اندازه هر لنگه 43 سانتی‌متر است که در مجموع برای 4 لنگه، 172 سانتی‌متر می‌شود.
 • در حالت دوم اندازه هر لنگه 53 سانتی‌متر است که در مجموع برای 4 لنگه، 212 سانتی‌مترمی‌شود.
 • در حالت سوم اندازه هر لنگه 63 سانتی‌متر است که در مجموع برای 4 لنگه، 252 سانتی‌متر می‌شود.

ارتفاع استاندارد برای هر 3 مدل پارتیشن متحرک بالا، 180 سانتی‌متر است؛ که در سایت هم تمامی محصولات در همین اندازه تولید و ساخته می‌شوند.

اگر مشتریان ارتفاع بیشتری از پاراوان بخواهند فقط برای پاراوان‌های ساده امکان‌پذیر است؛ ولی برای پاراوان‌های تصویری و برشی، این کار اصلا مقدور نیست. به دلیل اینکه در پارتیشن‌های متحرک تصویری، عکسی که روی پاراوان قرار می‌گیرد، فقط برای اندازه‌های 53 سانتی‌متری طراحی شده است.

در پاراوان‌های برشی هم به دلیل اینکه دستگاه لیزر برای برش چوب ام‌دی‌اف، برای 3 اندازه بالا تنظیم شده تا چوب را برش دهد. به همین دلیل فقط برای پاراوان ساده، سفارش ارتفاع بیشتر پذیرفته می‌شود.

مشخصات فنی و عمومی پاراوان

جنس چوبام‌دی‌اف (MDF)
جنس روکشپی‌وی‌سی (PVC)
جنس ورق داخل کارام‌دی‌اف (MDF) روکش‌شده
قطر ورق داخل کار3 میلی‌متر

عرض هر لنگه

43 سانتی‌متر، 53 سانتی‌متر و 63 سانتی‌متر
تعداد لنگه‌های هر پاراوان4 لنگه
جنس لولاآهن درجه یک
قطر پروفیل16 میلی‌متر
رنگسفید، گردویی (قهوه‌ای روشن)، ونگه (قهوه‌ای تیره)
وزنبین 10 تا 12 کیلوگرم (بستگی به ابعاد)

مزایا و معایب پاراوان یا پارتیشن متحرک

مهمترین مزیت پاراوان، متحرک بودن و قابلیت جابه‌جایی است. شما هر زمان که بخواهید می‌توانید پاراوان را از مکانی به مکان دیگر انتقال دهید. سبک بودن آن برای حمل‌ونقل کار را برای جابه‌جایی بسیار آسان می‌کند.

دومین مزیت آن، قرار دادن در حالت‌های مختلف است. بر حسب نیاز، شما می‌توانید پاراوان را در حالت صاف، هفتی‌هشتی یااِل‌مانند قرار دهید. با استفاده از این قابلیت، دست شما برای قرار دادن در حالت‌های مختلف کاملا باز است.

سومین مزیت پاراوان هزینه بسیار کم آن، البته نسبت به پارتیشن‌های ثابت است. شما اگر بهترین نوع پاراوان را هم تهیه کنید از لحاظ قیمت و خرید پارتیشن ثابت، بسیار به‌صرفه‌تر خواهد بود. انواع دیوارهای جداکننده وجود دارد که قیمت‌های مختلفی دارند که در ادامه مطلب این مورد را کامل بررسی کرده‌ایم.

پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی با این جداکننده متحرک، مقاله "انواع پارتیشن خانگی" را که جدیدترین مدل‌ها را در آن قرار داده‌ایم و همیشه در حال بروزرسانی ماهانه است

هر چیزی معایبی هم دارد که این جداکننده چوبی از این قاعده مستثنی نیست. می‌توان گفت تنها ایراد پاراوان، عدم ثابت ماندن و احتمال افتادن است. به دلیل اینکه پاراوان تکیه‌گاهی برای ایستادن ندارد و خطر سقوط آن هر لحظه ممکن است.

البته ما این مشکل را با یک راه‌حل بسیار خوب و ساده برطرف کرده‌ایم و آن استفاده از پایه‌های مخصوص نگه‌داشتن پاراوان است؛ که ما به مشتریان این نگه‌دارنده‌ها را پیشنهاد می‌کنیم و استقبال خوبی هم دارد. این پایه‌ها بین 2 لنگه پاراوان قرار می‌گیرد و حتی شما بدون نگرانی می‌توانید آن را در حالت صاف قرار دهید. قرارگیری این دیوار متحرک چوبی، قطعا زیبایی فضای شما را دوچندان خواهد کرد.

مزایامعایب
✔️ قابلیت متحرک بودن❌ عدم ایستادن پاراوان به صورت کاملا صاف
✔️ قابلیت جابه‌جایی و حمل‌ونقل
✔️ قیمت مناسب و به‌صرفه

انواع پاراوان چوبی و نقد و بررسی تمامی مدل‌های این دیوار جداکننده متحرک

 به طور کلی پاراوان چوبی در 5 مدل مختلف زیر وجود دارد:

 • پاراوان ساده
 • پاراوان تصویری
 • پاراوان برشی یا لیزری
 • پاراوان حکاکی
 • پاراوان حصیری

پاراوان ساده چیست؟

محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین محصول در بین پاراوان‌های دیگر به شمار می‌رود. به دلیل ظاهری ساده‌ای که دارد در بیشتر اماکن اداری، تجاری و حتی مسکونی کاملا گزینه مناسبی است. پاراوان ساده در 3 رنگ اصلی سفید، گردویی (قهوه‌ای روشن) و ونگه (قهوه‌ای سوخته) تولید می‌شود. رنگ‌هایی که در انواع پارتیشن‌های چوبی زیر در مورد آنها صحبت خواهیم کرد، یکسان خواهد بود.

این پاراوان چوبی به دلیل ساده بودن، استفاده بیشتری نسبت به سایر مدل‌های دیگر دارد. رنگ چوب‌ها بیشتر روی این محصول خودنمایی می‌کنند. ارزان‌ترین پاراوان، همین پاراوان چوبی ساده است و همان‌طور که در بخش ابعاد پاراوان گفتیم، فقط این نوع پاراوان است که قابلیت تغییر ارتفاع از حالت استاندارد را دارد. برای مشاهده، خرید و قیمت پاراوان ساده به لینک موردنظر مراجعه کنید.

پاراوان تصویری چیست؟

پاراوان‌های تصویری نوع دیگری از دیوار جداکننده متحرک هستند که در قسمت وسط پارتیشن، تصویر یا عکس چاپ شده قرار می‌گیرد. کیفیت این تصاویر در وب‌سایت تخت سنتی بسیار بالا بوده و عکس‌ها همگی روی کاغذهای دیواری چرمی چاپ می‌شوند.

در این نوع پارتیشن متحرک، تصاویر مختلفی از طبیعت، مکان‌های خاص، گل‌های نقاشی شده، انیمیشن‌های کارتونی و غیره وجود دارد که برای مشاهده، قیمت و خرید پاراوان تصویری می‌توانید از لینک موردنظر استفاده کنید. پاراوان‌های تصویری فقط در اندازه 53 سانتی‌متر برای هر لنگه ساخته می‌شوند و برای افزایش تعداد لنگه‌ها، بستگی به تصویر انتخاب شده دارد.

قیمت و خرید پاراوان تصویری

در وب‌سایت، پاراوان تصویری از لحاظ نوع عکس‌ها به 6 بخش مختلف تقسیم می‌شود:

 • پاراوان طبیعت
 • پاراوان آرایشگاهی
 • پاراوان فانتزی
 • پاراوان کودکانه
 • پاراوان طرح مکان
 • پاراوان نقاشی شده

پاراوان‌های مدل طبیعت همان‌طور که از اسمش مشخص است، تصاویری از جنگل، کوه، رودخانه یا حیوانات زیبا هستند که علاوه بر پوشش فضا، زیبایی خاصی به مکان شما خواهند داد. پاراوان‌های آرایشگاهی تصاویری مخصوص برای آرایشگاه‌های زنانه است که برای مرتبط کردن و سازگاری بالای کسب‌وکار با محیط، استفاده فراوانی دارد.

در پاراوان فانتزی بیشتر از تصاویر نوستالژی و کلاسیک استفاده شده که معمولا در کافه‌ها و رستوران‌ها کاربرد دارد. پاراوان‌های کودکانه هم بیشتر از تصاویر کارتونی و انیمیشن مانند مینیون‌ها است که برای اتاق کودک یا مهد کودک بیشتر کاربرد دارد.

برخی دیگر هم از تصاویر مکان‌هایی خاص مثل برج ایفل است که در بخش پاراوان‌های مکان، قابل مشاهده هستند. پاراوان‌های نقاشی شده هم بیشتر حالت نقاشی دارند که از محبوب‌ترین نوع پارتیشن‌های چوبی تصویری هستند. برای مشاهده، خرید و قیمت پاراوان تصویری به لینک موردنظر مراجعه کنید.

پاراوان لیزری یا برشی چیست؟

بعد از پاراوان ساده این نوع پاراوان چوبی از محبوبیت بالایی برخوردار است. پارتیشن‌های متحرک چوبی لیزری را با دستگاه‌های لیزر و با دقت بالا برش می‌دهیم. زمانی که این برش روی چوب ام‌دی‌اف انجام می‌شود پوشش پشت فضای پارتیشن از بین می‌رود.

ولی ما برای حل این مشکل یک ورقه ام‌دی‌اف چوبی دیگر در پشت ورقه لیزر شده قرار می‌دهیم تا فضای پشت پارتیشن را به طور کامل پوشش دهد. برای مشاهده، قیمت و خرید پاراوان برشی به لینک موردنظر مراجعه کنید.

پاراوان حکاکی

روی چوب پارتیشن‌های متحرک از طریق دستگاه مخصوصی، تصاویر و مدل‌های خاصی حک می‌شود. به این نوع پارتیشن متحرک، پاراوان حکاکی می‌گویند. پاراوان‌های حکاکی بیشتر در رنگ‌های گردویی و ونگه ساخته می‌شوند.

به دلیل اینکه تصویر حک شده در این 2 رنگ وضوح بیشتری دارد. ولی در رنگ چوب سفید، نمای تصویر حک شده به خوبی قابل مشاهده نیست. برای مشاهده، قیمت و خرید پاراوان حکاکی به لینک موردنظر مراجعه کنید.

پاراوان لیزری و حکاکی

پاراوان حصیری

و در آخر پاراوان‌های حصیری هستند که در ابتدا از این نوع محصول هم در وب‌سایت قرار داده بودیم. ولی به دلیل طول عمر پایین حصیرها و عدم پوشش فضای پشت پاراوان تصمیم گرفتیم از قرار دادن این پاراوان چوبی صرفه‌نظر کنیم.

برای ساخت این پارتیشن متحرک به جای ورقه ام‌دی‌اف چوبی که در وسط پاراوان می‌گیرد، از حصیر استفاده می‌شود. حصیرها هم به دلیل پوشش نامناسب طرف دیگر پارتیشن، فروش پایین‌تری نسبت به انواع پارتیشن های چوبی دیگر داشتند. از طرف دیگر هزینه آن نسبت به قیمت پاراوان چوبی ساده بیشتر بود.

نکته مهم در مورد خرید و فروش پاراوان دست دوم

ما در وب‌سایت هیچ‌گونه محصول دست دوم و کارکرده نداریم و تمامی محصولات، مخصوصا انواع پارتیشن‌های چوبی به صورت کاملا نو به فروش می‌رسند. پاراوان محصولی نیست که بتوان روی کارکرده آن حساب باز کرد. چون نمی‌توان مدت زمان کارکرد آن را تشخیص داد. پس توصیه می‌کنیم از خرید پاراوان دست دوم، جداً خودداری کنید.

همچنین ما برای شما آدرس مرکز خرید پاراوان در تهران را در مقاله "بورس پارتیشن و پاراوان خانگی در تهران" قرار داده‌ایم. راه‌های دسترسی از طریق خودرو، مترو و اتوبوس همه به صورت دقیق منتشر شده است.

پاراوان چوبی و جمع‌بندی پایانی

در این مقاله با کاربرد، اهمیت، مزایا و معایب پاراوان آشنا شدیم و به صورت کامل متوجه شدیم که تفاوت پاراوان و پارتیشن در چه مواردی است. انواع دیوارهای جداکننده چوبی شناختیم و حالا با استفاده از اطلاعات زیاد، می‌توانید به‌راحتی برای خرید پاراوان موردنظر تصمیم بگیرید.

فضا و نمای مکان خود را بررسی کنید و برحسب نیاز خود از انواع پارتیشن متحرک موجود در وب‌سایت، سفارش خود را به راحتی ثبت کنید. اگر مشاوره‌ای در زمینه انتخاب نوع محصول یا اندازه دلخواه داشتید حتما با ما با شماره 09126997316 در تماس باشید. باعث افتخار ماست که نظرهای شما عزیزان را در مورد این محصول چوبی بدانیم.

ارسال نظر
 • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
 • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
 • - لطفا فارسی بنویسید.
 • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکس‌تان را اضافه کنید.
 • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.